Co charakteryzuje piłę taśmową?
Piła taśmowa, zwana też pilarką taśmową, jest jednym z najbardziej precyzyjnych, a zarazem uniwersalnych narzędzi do cięcia metalu, jakie znaleźć można w warsztatach wielu gałęzi przemysłu. Elementem tnącym jest tutaj wyposażona w zęby taśma o zamkniętym obwodzie, która – po uruchomieniu silnika – wprawiana jest w ruch przez dwa współbieżnie obracające się koła. Czym różni się zastosowanie taśmy od popularnej tarczy? Przede wszystkim starannością cięcia nie tylko w linii prostej, ale także bardzo nieregularnych kształtów. Jest to możliwe dzięki temu, że wstęga jest wąska. Mogłoby się wydawać, że uniemożliwi jej to pracę z twardym materiałem, lecz wcale tak nie jest. Jednolity posuw zębatego ostrza z odpowiednią prędkością gwarantuje dokładne wycinanie nawet grubych stalowych elementów.
Od czego zależy skuteczność piły taśmowej?
Pilarki taśmowe występują w wersji przenośnej lub zamontowanej na stałe. Do cięcia trudno obrabialnych materiałów w zakładach przemysłowych wykorzystuje się maszyny stacjonarne, wyposażone w silnik o dużej mocy. Skuteczne cięcie na pile taśmowej metalowych elementów wynika z zastosowania taśmy o odpowiednich parametrach. Jak zwiększyć żywotność urządzenia? Regularnie wymieniać wstęgę, co przyczyni się, nie tylko do spowolnienia zużycia piły, ale także do precyzyjnego docinania metalowych części.
Jakie jest zastosowanie pilarki taśmowej?
Każdy zakład przemysłowy, który zajmuje się wycinaniem powtarzających się komponentów z drewna, tworzyw sztucznych czy metalu, posiada piłę taśmową. Niezbędna jest ona do obróbki zgodnych z projektem stalowych elementów, takich jak profile albo rury. Poza stalą, urządzenie poradzi sobie również z aluminium czy mosiądzem. Jeśli taśma zamontowana jest na ruchomym ramieniu, materiał może być także cięty pod kątem.